Fitohormony (hormony roślinne) wytwarzane są w tzw. stożkach wzrostu pędów i korzeni roślinnych. Wpływają na podziały komórkowe, stymulują wzrost rośliny, aktywują metabolizm komórkowy, wpływając na szereg mechanizmów takich jak: kiełkowanie, pączkowanie, kwitnienie, wzrost owoców i inne. Polecane są do stosowania w kosmetykach przeznaczonych dla cery dojrzałej o obniżonej elastyczności, ze skłonnością do przesuszania naskórka. Zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach dolnej powieki i podbródka, doskonale sprawdzają się w kosmetykach, których zadaniem jest ujędrnienie biustu. Dodatkowo doskonale nawilżają, odżywiają i regenerują skórę. Fitohormony wpływają na pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu, zwiększają gęstości skóry, poprawiają jej koloryt oraz wykazują działanie antyoksydacyjne.
Wśród fitohormonów znaleźć możemy m.in: cytokininy, saponiny i fitoestrogeny.
Cytokininy
Są wytwarzane w stożkach wzrostu pędów i korzeni. Wywierają duży wpływ na cały metabolizm rośliny. Hamują one m.in. procesy starzenia, warunkują podziały komórkowe, przyspieszają kiełkowanie i rozwój pączków. Charakterystyczną cechą działania cytokinin jest opóźnienie procesu starzenia. Do najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce cytokinin należą kinetyna i zeatyna.
Kinetyna (6-furfuryloadenina) to naturalny, roślinny hormon wzrostu, który jest odpowiedzialny za podziały komórek. Występuje także w ludzkich komórkach i strukturach DNA. Kosmetyki z kinetyną dedykowane są do pielęgnacji cery dojrzałej, natomiast nie powinno się ich stosować przed 30 rokiem życia. Nie podrażnia skóry, dzięki czemu może być stosowana również do pielęgnacji cery wrażliwej. Wykazuje zdolność do opóźniania i zapobiegania starzenia się skóry, a także wspomaga usuwanie uszkodzeń spowodowanych nadmierną ekspozycją słoneczną. Dodatkowo nawilża, regeneruje, przyspiesza odnowę komórek naskórka, ujędrnia skórę, poprawia jej koloryt oraz powodują spłycenie zmarszczek.
Saponiny
Największe stężenie tej substancji znajduje się w: lukrecji gładkiej, mydlnicy lekarskiej, nagietku lekarskim, kasztanowcu zwyczajnym, naparstnicy, winorośli, oliwkach, żeń-szeniu, soi, juce, aloesie, komosie ryżowej oraz gwiazdnicy pospolitej. Kosmetyki z dużą zawartością saponin są polecane do pielęgnacji skóry problematycznej. Możemy je znaleźć w mydłach, żelach pod prysznic i do kąpieli, tonikach, żelach do mycia twarzy, preparatach do demakijażu, kremach do twarzy i balsamach do ciała. Rozjaśniają skórę, zmniejszają rozszerzone pory, pomagają pozbyć się zaskórników i poprawiają ukrwienie skóry. Dodatkowo działają przeciwzapalne, zmniejszają obrzęk, polepszają ukrwienie oraz dotlenienie tkanek. W kosmetykach myjących tworzą gęstą i trwałą pianę.
Fitoestrogeny
Są to naturalnie występujące związki roślinne mające działanie podobne do estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Grupa fitoestrogenów jest silnie zróżnicowana i należy do niej obecnie ponad 300 związków, wśród nich możemy znaleźć m.in.: izoflawony i lignany. Fitoestrogeny wykazują silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu usuwają nadmiar wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia się skóry. Dodatkowo zapobiegają utlenianiu i uszkodzeniu błon komórkowych, działają przeciwzapalne, stymulują syntezę kolagenu i zwiększają poziom nawilżenia skóry.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Wam nieco temat
fitohormonów - hormonów roślinnych.
Piątek, 22 października 2021