Utworzone przez vectorpouch - pl.freepik.com
Oleje roślinne otrzymywane są w wyniku tłoczenia różnych części roślin (nasion, pestek, owoców). Wykazują właściwości hydrofobowe, dzięki czemu są bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Dodatkowo są nośnikiem substancji aktywnych, np. witamin czy NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Każdy olej, w zależności od gatunku rośliny oraz części, z której został pozyskany, posiada wyjątkowy kolor, zapach oraz pozostawia na skórze inne odczucie. Oleje kosmetyczne możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:
- oleje nieschnące
- oleje półschnące
- oleje schnące
Oleje schnące mają lekką, szybko wchłaniającą się
konsystencję, która nie pozostawia tłustej warstwy i nie zapycha
porów. Są dedykowane głównie do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Do grupy olejów schnących zaliczamy m.in.:
- olej jojoba
- olej z pestek winogron
- olej konopny
- olej z czarnuszki
Olej jojoba (INCI: Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed
Oil)
Otrzymywany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion krzewu Simmondsia Chinensis. Jest umownie nazywany olejem, mimo że tak naprawdę jest płynnym woskiem. W temperaturze pokojowej posiada gęstą, lejącą się konsystencję o żółtej barwie. Nie ma smaku ani zapachu, a także nie jełczeje i jest odporny na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu ma długą przydatność do użytku. Polecany jest do pielęgnacji skóry suchej, mieszanej i tłustej, a także włosów. Dodatkowo może być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące oraz małe dzieci. Olej jojoba dobrze się wchłania oraz wykazuje zdolność przenikania w głębsze warstwy skóry, w wyniku czego intensywnie ją nawilża, odżywia i regeneruje. Wykazuje działanie antyoksydacyjne (usuwa nadmiar wolnych rodników), dzięki czemu spowalnia procesy starzenia skóry. Ponadto reguluje prace gruczołów łojowych oraz pomaga utrzymać jędrność i elastyczność. Może być stosowany jako produkt do demakijażu, ponieważ skutecznie usuwa nawet wodooporny makijaż twarzy oraz oczu, dodatkowo wzmacniając i pielęgnując rzęsy. Stosowany do pielęgnacji włosów doskonale je nawilża i regeneruje. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu włosy mniej przetłuszczają, a także wspomaga walkę z łupieżem.
Olej z pestek winogron (INCI: Vitis Vinifera (Grape) Seed
Oil)
Otrzymywany jest w wyniku tłoczenia na zimno pestek winorośli właściwej. Posiada szybko wchłaniającą się konsystencję, która nie tworzy na powierzchni skóry lepkiego i tłustego filmu oraz nie zatyka porów. Dedykowany jest do pielęgnacji każdego typu skóry, szczególnie mieszanej, tłustej i trądzikowej, a także suchych i zniszczonych włosów. Olej z pestek winogron intensywnie nawilża, odżywia oraz regeneruje skórę, a także pomaga wzmocnić naturalną barierę lipidową skóry. Dodatkowo wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne, zmniejsza widoczność porów oraz zapobiega powstawaniu zaskórników. Ponadto chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jest doskonałym antyoksydantem - usuwa nadmiar wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia skóry. Dodatkowo wspomaga redukcję drobnych zmarszczek oraz poprawia jędrność i elastyczność skóry. Stosowany do pielęgnacji włosów doskonale je nawilża, odżywia oraz wzmacnia. Dodatkowo regeneruje włosy zniszczone na skutek zabiegów fryzjerskich oraz koloryzacji.
Olej konopny (INCI: Cannabis sativa (Hemp) Seed
Oil)
Olej z najcenniejszymi właściwościami otrzymywany jest w procesie tłoczenia na zimno konopi siewnych. Nie może być poddany
procesowi rafinacji i musi być przechowywany bez dostępu światła i w butelce z ciemnego szkła, gdyż tylko wtedy zachowuje komplet
swoich cudownych właściwości. Można go stosować do pielęgnacji
każdego typu skóry, jednak najlepiej sprawdza się w przypadku skóry
tłustej, mieszanej i ze skłonnością do gromadzenia zanieczyszczeń.
Olej konopny doskonale odżywia i regeneruje skórę oraz pomaga
utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia naskórka. Dodatkowo poprawia
elastyczność skóry, wzmacnia jej barierę ochronną, a także niweluje
niewielkie przebarwienia, poprawiając koloryt skóry. Ponadto
reguluje poziom wydzielanego sebum, zapobiega przedwczesnemu
powstawaniu zmarszczek oraz łagodzi podrażnienia i stany zapalne.
Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, dzięki czemu chroni
skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Stosowany na
skórę głowy stymuluje wzrost włosów, stosowany na włosy dodaje im
blasku i ułatwia rozczesywanie. Dodatkowo wspomaga walkę z dolegliwościami takimi jak swędzenie, łuszczenie i łupież.
Olej z czarnuszki (INCI: Nigella Sativa (Black Seed) Seed Oil)
Otrzymywany jest z nasion czarnuszki siewnej. Posiada lekką, szybko wchłaniającą się konsystencję, która nie obciąża skóry i nie wykazuje działania komedogennego. Dedykowany jest do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i problematycznej oraz skóry alergicznej, skłonnej do podrażnień i atopowej. Olej z czarnuszki doskonale nawilża i regeneruje skórę, a także wzmacnia barierę ochronną naskórka i chroni go przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran. Ponadto wykazuje działanie antyoksydacyjne (usuwa nadmiar wolnych rodników), dzięki czemu spowalnia procesy starzenia skóry, a także reguluje poziom wydzielanego sebum oraz minimalizuje ilość wyprysków i zaskórników. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów, gdyż doskonale je nawilża i wzmacnia, ograniczając ich wypadanie, a także ułatwia rozczesywanie i chroni końcówki przed rozdwajaniem. Polecany jest do stosowania na problematyczną skórę głowy, ponieważ wspomaga walkę z łupieżem oraz z szybkim przetłuszczaniem się włosów. A także pomaga zniwelować swędzenie głowy.
Poniżej przedstawionych jest kilka produktów kosmetycznych
zawierających w składzie oleje schnące:
- Mokosh Cosmetics Jojoba Oil Olejek jojoba do ciała 100ml
- Nacomi
Grape Seed Oil Olej z pestek winogron rafinowany 250ml
- BasicLab Esteticus Antyoksydacyjne serum regenerujące z Ascorbyl Tetraisopalmitate 10%, Koenzymem Q10 0,5%, CBD, Resweratrolem i Olejem Konopnym 30ml
- Oleiq Olej z nasion czarnuszki 100ml
To był już ostatni artykuł z cyklu „Pielęgnacja olejami roślinnymi”. Mamy nadzieję, że przybliżył Wam nieco temat olejów schnących.
Wtorek, 22 grudnia 2020